Forex Piyasasında trading yaparken herhangi bir pozisyon açmadan önce, yapacağınız her işlem için belirli bir miktar parayı hesabınızda bloke ettirmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde işlem yapmanız mümkün değildir.

Teminat olarak adlandırılan ve genellikle kaldıraç oranının tersi olarak ifade edilen bu miktarı hesabınızda bırakmanızın sebebi ise işlem esnasında zarar edildiğinde hesapta meydana gelebilecek  olan eksilmeyi karşılayabilmektir. Söz konusu pozisyon zarar etmeye başladığında zarar  teminat miktarına ulaşırsa yani  kullanılabilir teminat miktarınız sıfırlanırsa Teminat Çağrısı yani Marjin Call meydana gelir. Marjin Call ile mevcut  tüm açık  pozisyonlar otomatik olarak kapatılır. Bunun sebebi de hesabınızda negatif bakiye bulunmasını önlemektir.

Marjin Call yani Teminat Çağrısı bir piyasa emri değildir. Dolayısıyla etkinleştirme veya devre dışı bırakma şansınız yoktur. Siz seçtiğiniz yatırım aracına uygun olan teminat oranını hesabınızda bloke ederek pozisyonunuzu açarsınız ve beklenmedik bir şekilde pozisyonunuz zarar  etmeye başladığında , zararı durdur gibi bir piyasa emri girmemiş iseniz ya da işleminize müdahale edemiyor yani hedging yapamıyorsanız piyasa yön değiştirmediği müddetçe zarar etmeye devam edersiniz. Bunun sonucunda da  zarar miktarı kullanılabilir teminat miktarına ulaşırsa Teminat Çağrısı yani Marjin Call  devreye girer ve pozisyonunuz piyasa değerinden otomatik olarak kapatılır.  Marjin call’ın  çalışma sistemi bu şekildedir.