Psikoloji kuralları da aynı derecede önemlidir, fakat yatırımcıların büyük kısmı, bu kuralların ticari başarıları üzerinde ne kadar büyük bir etkisi olduğunu fark etmedikleri için, bu konuda herhangi birşeyi Ticaret Plan’larına eklemezler.

Bunlar, aşağıda verilen kurallara dayalı olabilir, fakat yatırımcı psikolojisi bunlarla sınırlı değillerdir:

• Duygusal açıdan stres altındayken alım – satım yapmayın. Tüm işlemleri kapatın, veya “zarar durdur” emirlerini genel piyasa hareketine mümkün olduğunca yaklaştırıp sermayenizin mümkün olduğu kadarını korumaya çalışın.

• Aşırı duygulardan kaçınmayı öğrenin: kazançlarınıza çok fazla sevinmeyin veya kayıplarınızdan dolayı depresyona girmeyin. Yoksa, mantık yerine duygularınıza tepki verir hale gelirsiniz.

• Yeterliliğinizi ve sisteminiz ile ticaret plan tekniklerinize olan güveninizi geliştirmek için Back-Test (geçmişteki tahminlerin doğruluk derecesini test etme) ve Forward-Test (ileriye yönelik test etme) işlemlerini uygulayınız.

• Eğer herhangi bir şekilde avantaja çeviremediğiniz bir zayıf noktanız varsa, bu alanda yetenekli bağımsız bir kişiden yardım alın.

• Diğer yatırımcıların fikir ve stratejilerinin, ticaret planınıza yardımcı olacak kısımlarını seçmeden veya sizin planınızı geliştireceğini back-test yöntemi ile kanıtlamadan onlardan fikir veya strateji almayın. Unutmayın ki belli bir zaman diliminde veya enstrümanda işe yarayan teknik veya stratejiler, farklı zaman dilimlerinde veya enstrümanlarda işe yaramayabilir. Back-test yapılması şarttır.