Amerikan Borsalarında tüm dünyanın takip ettiği önemli endeksler işlem görmektedir;

Dünyanın en büyük borsası olan New York Borsasında işlem gören  ve Amerika başta olmak üzere, dünyanın bir çok yerinde Temel Endeks olarak kabul edilen Dow Jones Endeksi 1882 yılında Wall Street’de yayına başladı.  Şu an ABD Borsasının  durumunu net olarak yansıtacak kadar kuvvetli, 165’den fazla ülkede göz ardı edilemeyecek bir güce sahip olan Dow Jones, Gösterge, Mavi Çip ve Özel Endeks olmak üzre üç farklı alt gruptan oluşmaktadır.  Dünya borsalarında en çok işlem göreni ise Mavi Çipli Endeksleri temsil eden Dow Jones 30’dur.

Dow Jones’un ardından Amerika Borsaları’nda  en fazla takip edilen diğer gösterge ise NASDAQ’ dır. 1985’de hesaplanan NASDAQ,  biyo teknolojiden ticarete bir çok alanda faaliyetini sürdüren çok yönlü NASDAQ Stock Market şirketine aittir  ve Dünyanın Teknoloji Endeksi olarak kabul edilir.

NYSE Composite Endeksi ise 1817’de kulan New Menkul Kıymetler Borsası tarafından oluşturulmuş, tıpkı İMKB gibi piyasa değeri ağırlıklı bir endekstir. NYSE Bileşik Endeksinde toplamda 2083 hisse senedinin işlem görmektedir. Bunlardan 1698 ABD’ li şirketler oluştururken 385’i diğer ülkelere ait şirketlerin hisseleridir.

Türkiye’de herkesin yakından tanıdığı Turkcell’ de New York Borsasında işlem gören endeksler arasında yer alıyor. Latin Amerika’da  bulunan  Buenos Aires Borsası’nın en önemli endeksi olarak işlem gören Merval  Endeksi,  Arjantin’ in en yüksek işlem hacmine sahip hisse senetlerinin piyasa değerlerini yansıtan öncü bir endekstir.

Amerika pazarındaki kapitalizasyonu en yüksek olan S&P 500 endeksinde işlem gören hisse senetlerinin % 93’ ü  New York Menkul Kıymetler Borsasında işlem görmektedir. En yaygın olarak kullanılan S&P 500 Endeksi  öncü göstergeler arasında yer almaktadır.

S&P/TSE 60 Future  endeksi 1998 yılının Aralık ayında yayına girmiş, Kanada Borsasında ve Toronto Menkul Kıymetler Borsasında işlem gören 60 şirketin future sözleşmeleri işlem görmektedir.

S&P/TSX Composite Kanada Borsası ve Toronto Menkul Kıymetler Borsasında işlem gören , % 70’ini Kanada’ lı şirketlerin hisselerinin meydana getirdiği  S&P/TSX  Bileşik  Endeksi de Amerika Borsalarında işlem gören önemli endekslerden birisidir.

Brezilya’ ya ait Bovespa Endeksi işlem hacmi açısından Amerika’ da dördüncü, dünyada ise on üçüncü en büyük borsa olan Sao Paulo Borsasında işlem gören , en büyük 50 şirketin hisselerinden  oluşmaktadır.

1987 yılında 6 yerel borsanın birleşmesi sonucu kurulan ve 1998 yılında halka arz edilen Avustralya Borsasının endeksi ASX All Ordinaries, Amerika Borsalarında işlem gören önemli endeksler arasında yer almaktadır.